Уже від певного часу концепт "легкого материнства, найбільшого жіночого щастя" (я називаю цей концепт "дав бог зайку – дасть і лужайку", тобто коли тебе не попереджають, що лужайку буде заміновано) активно засуджують реальні справжні жінки, які наполягають на тому, що майбутні матері, перед тим, як прийняти рішення мати дитину, мають знати правду про те, що на них очікує. Питання в тому, що таке вона, ця правда.

Але якщо маятник відтягнути кудись, то він неминуче сильно хитнеться в інший бік. З дитячим мобілем над ліжечком, до речі, працює так само. Так, на мою думку, зараз стається з питанням вагітності й материнства. Тому я хочу розказати про свій досвід взаємодії з різними комунікаціями про вагітність та материнство і про те, який зв'язок це по факту мало з моєю об'єктивною дійсністю. І про свій досвід вагітності – дуже легкої, якщо мірятися по тих-таки "реалістичних комунікаціях", але все ж її сильно би полегшало, якби я знала менше жесті, а більше об'єктивних якихось дрібних і прикладних штук, які може не так живописно ілюструють материнську пожертву, але можуть уберегти від дрібних щоденних неприємностей.

Розповім, що я знала про вагітність до того, як. З інтернету, книжок, передач, цілого феміністичного контексту і навіть з досвіду деяких реальних жінок.

А потім – про те, про що мені не сказали і що сильно полегшало би мені життя, як фізичний, так і емоційний стан, якби я знала це наперед.

- Вагітність руйнує твоє тіло, воно більше не належить тобі. Вагітність залишає по собі сліди назавжди, відновлюватися після неї довго, дорого.

- Вагітність це набряки і сонливість 24/7.

- Вагітність це розтяжки – від них потрібні щітки, креми, масла.

- Вагітність – це токсикоз, нудота, болі, набряки та дорогі медичні препарати на підтримку якоїсь елементарної життєдіяльності. Обережно – всі ці препарати на&$%лово, якісь тобі точно потрібн, але як зрозуміти, які? Точно знає чи то Уляна Супрун, чи один знайомий педіатр з Канади, чи спеціальна тьотя з ютюбу, чи акушерка сина маминої подруги, але краще погуглити англійською, китайською чи німецькою.

- Вагітність це неконтрольований набір ваги, за який всі навколо шеймлять.

- Вагітність це дієта. Нічого не можна, від всього погано, майже всі продукти з гмо, нейтратами, барвниками та шкідливими добавками, ти їси і шкодиш дитині, їси і шкодиш собі.

- Вагітність це не можна кави. Всі, при кому ти спробуєш випити свою ранкову каву, скажуть тобі, що кави не можна. Одного разу зранку я приїхала в банк відкрити рахунок в євро і попросила кави, до мене підскочив чувак з черги в касу, сказав що він лікар і пояснював мені п'ятнадцять хвилин, чому мені не можна кави, правда він був ортопед, але лікар же!. Думки, що в мене теж как би є лікарка і я це питання мабуть із нею обговорила, в нього не виникло. В банку кави мені напровсяк не дали, принесли пляшку води.

- Вагітність це mommy's brain – є цілі теорії змови про те, які гормони і чому змушують вагітних жінок тупішати на очах.

- Вагітність це гормональні шторми – ви винесете всім навколо мозок.

- Вагітність це тотальна втрата кальцію, поремонтуйте зуби наперед.

- Вагітність це необхідність спорту, йоги і всілякого підтримання себе в формі, інакше потім вам прийде жопа в усіх можливих сенсах.

І ще насамкінець – ти обов'язково обпісюватимешся на останніх тижнях, коли сміятимешся чи будеш нахилятися. Може, навіть, укакаєшся в якихось особливо урочистих обставинах.

Десь з такими вихідними даними я думала про те, як буду очікувати свою дорогу дитину. Я уявляла собі себе в образі злої заплаканої безрозмірної і порозтягнуваної в усіх місцях тупої жінки, з поремонтованими зубами, але з купкою таблеток на кожен день і без шансів найближчим часом повернути своє тіло собі. В цих уявленнях я постійно блювала туди і сюди, мені ні на що не вистачало часу, я все плутала і забувала, не могла працювати, була постійно голодна і через силу постійно ходила на йогу, яку взагалі-то ненавиджу всім серцем (без образ, просто не моє, я плаваю). І періодично впісювалася. Я уже народила, але все ще, здається, боюся що це все почнеться. Ні, класно знати, що може бути непросто і підстелити соломки. Але не класно знати, що вам п%$&ць, якого ані уникнути, ані обійти.

Як ви розумієте, коротше, все це взагалі не додавало оптимізму в питанні того, щоби наважитися на бажану дитину. Навіть весь перший триместр я прокидалася щодня в паніці і шукала ознак нудоти, набряків, розтяжок, ставала на ваги по 5 разів на день і прислухалася до кожної їжі, яку з'їдала – як вона мені, уже шкодить? Поки на десятому тижні добра лікарка не сказала, що якщо токсикоз ще не тут, то його вже, мабуть, і не буде – досить питати, коли вас почне нудити, Катю.

Також, часто побутові конфлікти з близькими, а то й не дуже, людьми неодмінно включали в себе фразу "це в тебе гормони просто", після якої я натурально іменно звіріла, тому що з гормонами в мене було все ок, але ти ж не будеш тикати всім під носа свої аналізи, а довести комусь, що твої вимоги, незадоволення чи прохання обґрунтовані і об'єктивні не можна, коли в тебе живіт, тому що в голові значної кількості людей все, що ти говориш замняється на слово "гормони". Як в фільмі про Джона Малковича: гормони, гормони, гормони, гормони. Незадоволена що три тижні не присилають обіцяну угоду, не рада, що майбутній тато забрав машину на дві години, а через п'ять і не заїхав навіть за продуктами, не хочеш робити запропонований проект на невигідних умовах, подруга необгрунтовано винесла мозок, хтось в інтернеті пише тобі хамську х&%ню, ти здала роботу вчасно, а тобі за неї вчасно не платять, люди призначили зустріч і скасували її за 20 хв до початку, коли ти уже годину стоїш в пробці в напрямку до їхнього офісу? Це не привід для конфлікту, просто в тебе гормони, гормони, гормони, гормони, гормони.

Найгірше, що цю $%№gню про гормони транслюють самі жінки, типу "ой та мене ще не так накривало".

Скажу чесно – без цього всього бекграунду чисто емоційно моя легка вагітність минула би значно простіше. Звісно, хтось має нас попередити, що таке буває. Буває навіть гірше – можна потрапити в лікарню на збереження, можуть знадобитися складні внутрішньоутробні аналізи чи додаткове лікування. Ви і правда можете десь колись впісятися.

Але це не маст.

Це не обов'язково.

Ви не обов'язково маєте страждати, потерпати, розтягуватися, набирати вагу, цілодобово плакати і плутати номер телефону та сівіві код карточки.

Вагітність це нормальний фізіологічний стан жінки, один з. А не концтабір для тіла і духу на 9 місяців.

Було би навіть ще простіше, якби велика кількість людей, що мене оточують, не сприймали мене вагітною як особу, яка нічого не розуміє, не відповідає за свої слова, робить всі висновки на гормонах, нікуди не приходить вчано і не знає, як їй про себе краще подбати.

Речі, яких я не знала і які трошки підпсували мені мою легку вагітність, і які я хотіла би передати далі. Вони не такі страшні, як все перелічене зверху, але все ж:

- Залиште в спокої зуби, приведіть до ладу м'язи і спину. Тим більше обстежте судини і дайте їм лад. Вам буде не можна більшості знеболювальних (всі, які мені наприклад допомагають, було не можна). Знаєте, що це значить? Що звичайний напад головного болю, який ви після напруженого дня за робочим столом звикли знімати одним саше порошочку та гарячою ванною, тепер виводитиме вас з ладу на три дні, бо ні порошочку, ні гарячої ванни вам більше не можна.

Серйозно, мене заскочив той факт, що в першому триместрі майже не можна ліків, особливо знеболювальних, але також і протизапальних, і протизастудних. В комбінації з ковідом, коли було трошки страшно ходити на контактні процедури типу масажу чи сеансів остеопата – незабутній ефект.

- Вазаглі, якщо ви звикли розслабляти м'язи в сауні, бані чи дуже гарячому душі або ванній – вам краще продумати завчасно, чим ви це заміните. Перестати курити і вживати алкоголь (а я курила і вживала алкоголь до того) виявилося значно, значно, значно простіше, ніж навчитися приймати душ не тепліший за 38 градусів. Особливо в березні місяці, знаєте. І потім в жовтні і листопаді.

- Якщо ви звикли спати на животі чи на спині – вам краще замінити подушки і, можливо, матрац на такі, на яких зручно спати на бочку – бо ви тепер можете спати лише на бочку! Це звісно дуже очевидно, і можливо саме тому про це ніде не написано і ніхто на це не нарікає. Для мене це виявилося дуже неочікуваною перешкодою на шляху до здорового сну.

- Вам не можна суші, устриць і термічно необробленого м'яса. Це звучить уже зовсім як проблеми першого світу, і ще це взагалі спірне питання – в багатьох країнах такого вагітним не забороняють. Для мене це питання вирішилося в діалозі з лікаркою: Катю, ви знаєте людей, які страшно труїлися суші в хороших перевірених місцях? – Знаю. – А людей, які страшно труїлися устрицями в хороших перевірених місцях? – Знаю. – Катю, тепер вам треба вирішити, чи виправданий це ризик. - …

Як би тупо це не звучало, моя вагітність минула би їй богу веселіше, якби до того я «про запас» з'їла кілька зайвих сетів суші з Єґерзунду і кілька зайвих порцій тартару з Андервандера. Всі 9 місяців я скучала за цими штуками неймовірно (за тартаром з Андервандера скучаю дотепер).

- Вам не можна рентген. Це також дуже логічно, але якщо в вас є проблеми з суглобами, які мають стосунок до розвитку та народження дитини, вам, виявляється, треба було зробити свіжі знімки наперед – не всіх цих суглобів блін доступне УЗД!

- Вам не можна в'язати, купувати дитячі речі, стригтися та вам ніхто не може відмовляти. Принаймні, багато людей будуть думати саме так. Якось лікар запізнилася на сорок хвилин на прийом в клініку, де я стояла на обліку – ви би бачили очі ВСІХ, коли я дістала з сумочки в'язання і стала плести ведмедя. Врешті одна жіночка таки не витримала. Інші люди на повному серйозі при обговоренні якихось робочих моментів казали мені «Ну ти ж розумієш, ми не можемо зараз тобі відмовити, не користайся з цього». Це було би смішно, якби не було так сумно – багато людей навколо вас вірять в прикмети і хочуть, щоби ви вірили в них також!

- І звичайно моє улюблене – діти, народжені через кесарев розтин, більше хворіють, менш успішні, мають менше волі до життя. Це гівно теж мало бути в тій частині, яку я знала до вагітності, але хотіла би не знати, але повірте – під час вагітності вам про це нагадають всі, особливо якщо в вас медичні показники на кесарев розтин. Просто щоби ви не розслаблялися J Але ви ніког не слухайте і розслабляйтеся все одно.

Про якісь аспекти вагітності та пологів я писатиму більше окремо, це скоріше жартівливий (хоча місцями й не дуже веселий) огляд. Закликаю поділитися тим, що ви знали про вагітність до вагітності і чого не знали, але хотіли б знати!